Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a luat parte la lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

IMG_8942

 

Astăzi, la reşedinţa  mitropolitană, sub preşedinţia  ÎPS Mitropolit Vladimir s-a desfăsfăşurat şedinţa  ordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează:

ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat; PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni; PS Marchel, Episcop de Bălţi şi Făleşti; PS Nicodim, Episcop de Edineţ și Briceni; PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi al întregii Moldove.

În cadrul şedinţei au  fost abordate subiecte ce ţin de viața internă bisericească și relațiile dintre Biserică și stat, adoptîndu-se mai multe hotărîri vitale pentru bunul mers al vieții bisericești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_8951

 

IMG_8954

 

IMG_8971

 

MG_8930

 

MG_8977

 

MG_8979

 

MG_8981

 

MG_8988

 

MG_8989

 

MG_9020

Comments are closed.