Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Privegherii în Catedrala „Schimbarea la Față a Mîntuitorului” din orașul Bender

12_09_2015_sobor_bendery2

 

În seara zilei de sîmbătă, 12 septembrie 2015, în ajunul Duminicii a 15-a după Cincizecime și a pomenirii Așezării în raclă a Cinstitului Brîu al Maicii Domnului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la slujba Privegherii oficiată de către un sobor de Arhierei la Catedrala „Schimbarea la Față a Mîntuitorului” din orașul Bender.

Serviciul divin a fost prezidat de către Înalt Prea Sfințitul Vichentie, Mitropolit de Tașkent și Uzbekistan, alături de care s-a aflat Înalt Prea Sfințitul Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, Prea Sfințitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, rea Sfințitul Ambrozie, Episcop de Neftekamsk și Birsk, Prea Sfințitul Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan; parohul Catedralei, Protoiereul ioan Calmîc, starețul mănăstirii „Sf. Treime”, Saharna, Arhimandritul Adrian (Baciu), starețul mănăstirii „Înălțarea Domnului”, Noul Neamț, Chițcani, Arhimandritul Paisie (Cecan), slujitori din cuprinsul Arhiepiscopiei de Tiraspol, clerici ai Catedralei și invitați de onoare la eveniment.

Înainte de începerea slujbei, Vlădica Sava a adus în dar Catedralei, care marchează acum jubileul de 200 de ani de la fondare, o superbă icoană a Schimbării la Față a Mîntuitorului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

12_09_2015_sobor_bendery3

 

12_09_2015_sobor_bendery

 

12_09_2015_sobor_bendery1

 

Comments are closed.