Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Hramul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din satul Mihăileni, Briceni

IMG_8895

 

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, vineri 28 august 2015, biserica din satul Mihăileni, Briceni, și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat aici slujba de înnoire a bisericii și Sfînta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Prea Sfinția Sa a fost întîmpinat în dimineața zilei cu multă căldură și dragoste, cu flori, cu pîine și cu sare, de către părintele paroh, protoiereul Gheorghe Malinovschii, și ctitorul sfîntului locaș, domnul Gheorghe Bîrlădeanu. După citirea Sfintei Evanghelii, cu binecuvîntarea Ierarhului, protoiereul Vasile Saracuța, blagocinul raionului Briceni, a rostit o predică.

Sfînta Liturghie a fost urmată de procesiunea înconjurării sfîntului locaş şi un Te Deum pentru sănătatea părintelui paroh, a ctitorilor şi a tuturor creștinilor prezenți la rugăciune.

În cuvîntul de învăţătură rostit la finalul slujbei, Prea Sfinţitul Nicodim a vorbit credincioşilor despre semnificaţia sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, care mutîndu-se dintru această viaţă nu a părăsit lumea, ci a devenit fierbinte mijlocitoare şi prin solirile ei către Fiul Său izbăvește de la moarte sufletele noastre.

Ierarhul a felicitat credincioșii cu prilejul hramului și a oferit, în semn de înaltă apreciere și gratitudine pentru munca sîrguincioasă în ogorul Domnului, părintelui paroh Gheorghe Malinovschii, ctitorului Gheorghe Bîrlădeanu și mai multor binefăcători medalii și Diplome Arhierești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_8888

 

IMG_8898

 

IMG_8903

 

IMG_8905

 

IMG_8913

 

IMG_8914

 

IMG_8915

 

IMG_8925

 

IMG_8926

 

IMG_8930

 

IMG_8931

 

IMG_8938

 

IMG_8960

 

IMG_8963

 

IMG_8976

 

IMG_8984

 

IMG_8989

 

IMG_8999

 

IMG_9000

 

IMG_9005

 

IMG_9009

 

IMG_9010

 

Comments are closed.