Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire Arhierească în Sîmbăta lui Lazăr la Mănăstirea „Sf. Treime”, Rudi

IMG_2643

 

În sîmbăta învierii Dreptului Lazăr, cel mort de patru zile, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la slujba Miezonopticii, Utreniei, Ceasurilor, apoi a oficiat Sfînta Liturghie la Mănăstirea „Sf. Treime” din localitatea Rudi, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența maicilor, surorilor și încinătorilor sfîntului așezămînt.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Ioan, cap. XI, 1-45, Ierahul a rostit un cuvînt de învățătură. Prea Sfinția Sa a subliniat faptul că astăzi suntem chemați, prin cuvintele Evangheliei și prin cîntările și imnele liturgice, să ne identificăm cu Dreptul Lazăr, rugîndu-ne Mîntuitorului Hristos să răstoarne de pe sufletele noastre piatra cea grea a păcatelor și să ne ridice din mormîntul cel greu mirositor al nesimțirii și împietririi duhovnicești spre lauda Slavei Sale.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

IMG_2618

 

IMG_2620

 

IMG_2622

 

IMG_2623

 

IMG_2628

 

IMG_2632

 

IMG_2636

 

IMG_2641

 

IMG_2645

 

IMG_2647

 

IMG_2655

 

IMG_2664

 

IMG_2671

Comments are closed.