Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Activități în cadrul programului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”

 

În perioada 12-14 februarie 2015, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, sub coordonarea protoiereului Sergiu Panaite, președintele Departamentului Eparhial Activitate socială și caritate, voluntarii tineri și adulți din cadrul proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”, care s-a desfășurat timp de 3 ani în zece parohii ale Eparhiei noastre, au participat la o serie de traininguri și activități de evaluare.

Activitățile s-au desfășurat în prezența sponsorilor programului din Olanda, care au luat cunoștință de felul în care sunt instruiți tinerii în domeniul îngrijirii la domiciliu și s-au deplasat în teren unde au avut posibilitatea de a se întîlni și discuta cu beneficiarii proiectului și a asista în mod practic la acțiunile de caritate prestate de tinerii voluntari.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.