Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sîmbăta morților dinaintea Duminicii lăsatului sec de carne la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În sîmbăta dinaintea Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, instituită de Biserica Ortodoxă drept zi de pomenire generală a celor adormiți în Domnul, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența mulțimii credincioșilor. Cu binecuvîntarea Ierarhului, cu un cuvînt de zidire duhovnicească după citirea Sfintei Evanghelii s-a adresat credincioşilor protoiereul Emil Bulgac, cleric al Catedralei „Sf. Irh. Nicolae”.

Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba parastasului pentru toți părinții și frații noștri care cu nădejdea învierii și a vieții veșnice au adormit în Domnul, oficiată afară în curtea Catedralei. La final Ierarhul a venit cu un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța pomenirii celor adormiți, îndemnînd binecredincioșii creștini să poarte mereu în inimă și suflet rugăciunea pentru cei trecuți la cele veșnice, ca Bunul Dumnezeu să odihnească sufletele lor în fericirea și lumina cea neînserată a Împărăției Sale, și să nu uite să cultive această dragoste de rugăciune și milostenie în rîndul tinerei generații.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.