Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nosru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, alături de părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, clericul superior al Catedralei, protoiereul Sergiu Panaite, şi soborul de slujitori ai sfîntului lăcaș. Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Adrian Cotelea.

La finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură în care a explicat pericopa evanghelică a duminicii despre Cartea nemurilor Mîntuitorului Hristos, îndemnînd credincioşii să-şi sporească eforturile duhovniceşti şi nevoinţele rînduite de Sfîntul Post, prin rugăciuni, spovedanie şi Sfînta Împărtăşanie, pentru a primi cuviincios Naşterea Domnului în inimă şi în suflet.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.