Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a XXVII-a după Pogorîrea Sfîntului Duh, Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a XXVII-a după Pogorîrea Sfîntului Duh, enoriaşii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei s-au adunat în număr mare pentru a participa la Sfînta Liturghie Arhierească oficiată de către Prea Sfinţitului Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Pericopa evanghelică a zilei, de la Luca XVIII, 18-27, despre convorbirea Mîntuitorului cu tînărul bogat, a fost explicată credincioșilor de către Prea Sfințitul Nicodim. Ierarhul a subliniat ca ideea care reiese din contextul acestei discuții este că trebuie să privim bunurile materiale ca daruri ale iubirii lui Dumnezeu, iar ca semn al răspunsului nostru de iubire la iubirea Lui, să facem cu ele multă milostenie și astfel vom aduna comoară în ceruri.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.