Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la mănăstirea „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” din orașul Chișinău

 

În după amiaza zilei de duminică, 23 noiembrie 2014, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la mănăstirea „Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron” din orașul Chișinău Taina Sfîntului Botez asupra pruncului Vladimir, fiul domnului Anatolie Rusu, ctitor al Eparhiei de Edineț și Briceni. Prea Sfinției Sale i-a coslujit un sobor de preoți și diaconi în frunte cu părintele duhovnic al acestei mănăstiri, arhimandritul Nicolae (Roșca).

Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări părinților și nașilor cu ocazia fericitului eveniment al creștinării fiului lor Vladimir, care a fost renăscut din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfîntul Ocrotitor al acestui prunc, prin mijlocirile sale către Părintele Ceresc să-i dăruiască înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.