Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim participă la lucrările Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

 

Joi, 23 octombrie 2014, în incinta Centrului Sinodal și duhovnicesc administrativ al BORu din Sudul Rusiei, sub președinția Sanctității Sale, Patriarhului Kiril, au demarat lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse. La întrunire, în calitate de membru permanent, participă și Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, iar Prea Sfințitul Episcop Nicodim de Edineț și Briceni participă în calitate de membru supleant. Ședința a început cu un cuvânt de salut al Sanctității Sale, care mai apoi l-a felicitat pe Preafericitul Mitropolit Onufrie al Kievului și al Întregii Ucraine cu ocazia apropiatului jubileu de 70 de ani. În continuare, Patriarhul a prezentat participanților ordinea de zi, în care primul punct l-a ocupat subiectul cu referire la prăznuirea celor 700 de ani de la nașterea Sf. Serghie de Radonej.

În pauza întrunirii a fost săvârșită o litie pentru nouadormitul Arhiepiscop Longhin (Talâghin) de Klinsk, trecut la Domnul la 25 august a.c.

www.mitropolia.md

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.