Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Training pentru tineri voluntari în incinta Seminarului Teologic „Sf. Cuv. Mc. Elisabeta” din Edineț

 

Cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, în incinta Seminarului Teologic „Sf. Cuv. Mc. Elisabeta” din Edineț sîmbătă, 20 septembrie 2014, a avut loc un trainig în domeniul asistenței sociale pentru 20 de voluntari tineri. Seminarul intitulat „Mobilizarea și participarea tinerilor” s-a desfășurat în parteneriat cu Asociația Obștească „Ajutorul Creștin din Moldova” și a fost moderat de către protoiereul Sergiu Panaite, cleric superior al Catedralei „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. Prin diverse jocuri și activități de grup tinerii au luat cunoștință de modul în care se pot implica activ în rezolvarea problemelor și îmbunătățirea vieții comunității din care fac parte.

O bună parte din participanți au fost implicați anterior în activități de voluntariat în cadrul proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.