Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Privegherii în ajunul Praznicului Nașterii Maicii Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

 

În ajunul Praznicului Nașterii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Pururea Fecioarei Maria, în seara zilei de sîmbătă, 20 septembrie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit slujba privegherii la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La finalul slujbei Ierarhul a vorbit despre bucuria praznicului care se află în strînsă legătură cu actul întrupării Mîntuitorului Hristos, prin care s-a deschis calea îndumnezeirii firii umane. O cinstim în chip cu totul deosebit pe Maica Domnului pentru că ea este vasul ales prin care s-a destrămat blestemul strămoșesc, este Biserică sfințită și Rai dumnezeiesc, mijlocind pururea către Fiul său pentru neamul omenesc.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.