Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Raze de bucurie și speranță pentru mai multe familii nevoiașe din raionul Orhei

Membrii conducerii Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa”, cu binecuvîntarea și purtarea de grijă a Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-au aflat în dimineața zilei de marți, 29 iulie, 2014, în vizită de lucru în parohia „Acoperămîntul Maicii Domnului” din satul Bolohani, Orhei. Însoțiți de părintele paroh, protoiereul Igor Naval, oaspeții din Germania au vizitat familia doamnei Lilia Zagaradniuc, oferindu-i un ajutor financiar. De susținere materială și donații de bani pentru sezonul rece au beneficiat în această zi și alte cîteva familii vulnerabile din localitate. Vizita s-a încheiat cu o întrevedere cu primarul satului Bolohani, domnul Lilian Cotruță, care a mulțumit membrilor Organizației „Hilfe fur Osteuropa” și în special președintelui ei, doamnei Ursula Honeck, pentru tot sprijinul acordat oamenilor din ceastă localitate.

În continuare, înalții oaspeți au vizitat satul Jora de Mijloc unde au înmînat burse la peste 20 de copii din familii vulnerabile, care se află de mai mult timp în grija Prea Sfințitului Nicodim. Nu a fost trecută cu vederea nici familia domnului Sergiu Popescu, din aceeași localitate, căruia doamna Ursula Honeck i-a înmînat banii colectați în Germania de către Organizația „Hilfe fur Osteuropa” pentru a susține tratamentul costisitor al copilului său bolnav de leucemie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.