Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, Zosin, județul Botoșani, România

 

Marți, 22 iulie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, a vizitat Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, Zosin, comuna Bălușeni, județul Botoșani, România. Prea Sfinția Sa a fost primit cu multă căldură de frații obștii în frunte cu părintele stareț, protosinghelul Teodosie Pleșca, care a făcut o prezentare a mănăstirii. În semn de aleasă prețuire și amintire a acestei vizite, Ierarhul a oferit în dar părintelui stareț o frumoasă cruce pectorală cu podoabe.

În acest context, Vlădica a apreciat înalt faptul că de mai mulți ani Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” Zosin și Mănăstirea „Nașterea Domnului” Zăbriceni, al cărei stareț este arhimandritul Damian Burlacu, președintele Departamentului eparhial Mănăstiri și Viață monahală, întrețin bune și durabile relații de colaborare și schimb de experință duhovnicească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.