Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în ziua pomenirii Cuviosului Serghie de Radonej în Lavra „Sfînta Treime”, Serghiev-Posad

 

Marcată anual la 18 iulie, sărbătoarea aflării cinstitelor moaște ale Cuviosului Serghie, egumenul de Radonej (1422), a devenit anul acesta puntul culminant al solemnităților dedicate aniversării a 700 de ani de la nașterea marelui nevoitor rus.

În această zi, Preafericitul Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii Chiril înconjurat de un sobor de arhierei și clerici ai Bisericii Ortodoxe Ruse și ai Bisericilor Ortodoxe Locale a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Piața Soboarelor a Lavrei „Sfînta Treime” din Serghiev-Posad.

La serviciul divin au participat peste 300 de Ierarhi, oficialități de stat, invitați de onoare și mii de pelerini și închinători. Împreună cu delegații Bisericii Ortodoxe din Moldova în frunte cu Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, la eveniment a participat și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de părintele secretar eparhial, Protoiereul Adrian Cotelea.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.