Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească de Înjumătățirea Praznicului Cincizecimii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Miercurea de după Duminica Slăbănogului, în Biserica Ortodoxă se face pomenirea Înjumătățirii Cincizecimii, în a cărei atmosferă sfintele noastre slujbe ne țin timp de o săptămînă. Această sărbătoare o prăznuim întru cinstirea celor două mari praznice, al Paștilor și al Rusaliilor, ca pe una ce le unește și le leagă pe amîndouă.

În ziua acestui praznic, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfinta Liturghie Arhierească la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.