Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei a fost creștinat pruncul Nicolae

 

Pentru tînăra familie a protoiereului Igor și a Marinei Procopii ziua de sîmbătă, 26 aprilie 2014, a fost una de aleasă bucurie duhovnicească — primul copil al lor, pruncul Nicolae, a primit Taina Sfîntului Botez. Slujba a fost oficiată în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări părinților și nașilor cu ocazia fericitului eveniment al încreștinării fiului lor Nicolae, care a fost renăscut din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfîntul Ocrotitor al acestui prunc, prin mijlocirile sale să dăruiască pruncului bărbăție, curaj, înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.