Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în a doua zi de Paști la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din Zăbriceni

Luni, în a doua zi a Sfintelor Paști, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie Arhierească la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din Zăbriceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

După Sfînta Liturghie a avut loc procesiunea de înconjurare a bisericii cu citirea pericopelor evanghelice ale Învierii și cuvîntul de învățătură al Ierarhului. Vlădica a felicitat poporul drept-credincios prezent la slujbă cu prilejul sfintelor sărbători pascale și i-a îndemnat pe toți să se bucure de roadele Învierii lui Hristos prin participarea la sfintele slujbe și împărtășirea cu Sfintele Taine.

Toți credincioșii prezenți la slujbă au primit în dar, în semn de binecuvîntare, din partea Ierarhului cîte o iconiță cu chipul Învierii Domnului.

Bucuria sărbătorii a continuat cu o agapă frățească oferită cu mult drag de viețuitorii sfintei mănăstiri pentru toți creștinii prezenți la slujbă.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.