Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească la Mănăstirea „Învierea Domnului” din Briceni

 

În dimineața zilei de sîmbătă, 5 aprilie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul obștii monahale și a închinătorilor mănăstirii „Învierea Domnului” din Briceni. Ierarhul a oficiat aici Sfînta Liturghie înconjurat de soborul de preoți și diaconi.

În cadrul Vohodului Mic, pentru multiplele și deosebitele merite, stareța mănăstirii „Învierea Domnului” Egumena Daniila (Mereuță) a fost decorată de către Ierarh cu cea mai înaltă distincție eparhială.

La final, Vlădica a rostit un cuvînt de învățătură, după care întreaga obște monahală, credincioșii prezenți la slujbă au fost binecuvîntați de către Ierarh primind în dar din partea Prea Sfinției Sale cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.