Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Biserica Ortodoxă a Poloniei revine la Calendarul vechi iulian

 

Biserica Ortodoxă din Polonia va reveni la calendarul iulian. Această decizie a fost luată în cadrul sesiunii de primăvară a Consiliului Episcopilor, care a avut loc la 5/18 martie 2014, a reşedinţa Mitropolitului Sava de Varşovia şi întreaga Polonie.    

Hotărârea urmează faptului că, cele mai multe parohii ale Bisericii Ortodoxe din Polonia (96%) celebrau oricum sărbătorile bisericeşti după vechiul calendar. Astfel, Consiliul a anulat decretul din 12 aprilie 1924, care introducea Noul Calendar, în Biserica din Polonia, conform publicaţiei ruseşti Sedmitza.

Potrivit decretului, Biserica va reveni la vechiul calendar începând din 15 iunie 2014. Consiliul a afirmat că parohiile care doresc să oficieze slujbele după noul calendar pot face în continuare acest lucru.

 

Comments are closed.