Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

CIRCULARĂ

Spre atenția clerului din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni!

În legătură cu faptul că la 15 februarie curent vom aniversa 25 de ani de la retragerea trupelor sovietice din Afganistan, prin decret guvernamental în întreaga republică se vor desfășura manifestații solemne și diverse acțiuni de comemorare a victimelor războiului și de susținere a veteranilor. La aceste acțiuni se va alătura prin rugăciune și Episcopia de Edineț și Briceni.

Cu părintească dragoste și arhierești binecuvîntări îndemnăm toți clericii din cuprinsul Eparhiei de Edineț și Briceni să oficieze în perioada 15-28 februarie, în cadrul serviciilor divine, rugăciuni de pomenire pentru ostașii căzuți pe cîmpul de luptă în Afganistan și ectenii speciale pentru sănătatea veteranilor și a părinților și rudelor ostașilor răposați.

† NICODIM
Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.