Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Zi de hram la Catedrala Episcopală a Sfîntului Ierarh Vasile cel Mare din orașul Edineț

 

În ziua praznicului Tăierii împrejur celei după Trup a Domnului nostru Iisus Hristos şi a sărbătorii Sfîntului Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Catedrala Episcopală din orașul Edineț și-a sărbătorit hramul. Slujba Sfintei Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare a fost oficiată de Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți, diaconi și în prezența a numeroși credincioși și a oficialităților locale. După citirea pericopei evanghelice, Prea Sfinția Sa a rostit un cuvînt de învățătură despre semnificația duhovnicească a sărbătorii Tăierii împrejur a Domnului și despre virtuţile şi realizările pe plan pastoral-misionar ale Sfântului Ierarh Vasile cel Mare.

La final Vlădica a felicitat credincioșii cu prilejul hramului și i-a îndemnat să urmeze exemplul Sfîntului Vasile, ocrotitorul ceresc al orașului, sporind mai mult în fapte bune și milostenie. După care, urmînd datina străbună specifică acestei sărbători, Prea Sfinția Sa a semănat cu grîu credincioșii, urîndu-le un nou an binecuvîntat și plin de rodiri duhovnicești.

În continuare, a fost oferit cuvîntul domnului Constantin Cojocaru, primarul orașului care a mulțumit la rîndul său Ierarhului și slujitorilor pentru activitatea pastorală care o desfășoară în orașul Edineț și de asemeni a semănat și a felicitat credincioșii cu prilejul hramului.

Apoi, toți copilașii prezenți la slujbă l-au urat și semănat după obicei pe Prea Sfințitul Nicodim, primind fiecare în semn de mulțumire dulciuri și cadouri. Toți credincioșii prezenți au primit în semn de binecuvîntare cîte o iconiță cu chipul Sfîntului Ierarh Vasile cel Mare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.