Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfinţirea clopotului la Biserica Sfinţilor Arhangheli din localitatea Trinca, raionul Edineţ

Cu binecuvintarea Prea Sfinţitului Nicodim Episcop de Edineţ şi Briceni în ziua de 14 noiembrie 2013 în localitatea Trinca un sobor de preoţi în frunte cu blagocinul de Făleşti prot. mitr. Anatolie Negura s-a oficiat Sfinta Liturghie după care a urmat sfinţirea clopotului principal care va fi atîrnat în clopotniţa bisericii.

După sfinţirea clopotului prot. mitr. Anatolie Negura a ţinut o predică în care a felicitat pe parohul bisericii şi enoriaşii acestei localităţi că Bunul Dumnezeu le-a ajutat să procure acest clopot care va chema creştinii la rugăciune.
După predică cu un cuvînt pentru cei prezenţi s-a adresat parohul bisericii Sf. Arhangheli prot. Vasile Roşca care a ţinut să mulţumească tuturor creştinilor din localitatea Trinca că au ajutat la procurarea acestui clopot, de asemenea a mulţumit şi preoţilor care au participat la Sfînta Liturghie şi la sfinţirea clopotului.
 
Preoteasa Ina Roşca
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Comments are closed.