Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Pelerinaj la Lavra Adormirii Maicii Domnului din orașul Kiev și la Lavra Sf. Alexandru Nevskii din Sankt Petersburg

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea și un grup de creștini și ctitori ai episcopiei noastre, s-a aflat luni, 11 noiembrie 2013, într-un pelerinaj la Lavra Adormirii Maicii Domnului — Pecerska din orașul Kiev. În ziua următoare Prea Sfinția Sa a vizitat Lavra Sf. Alexandru Nevskii din orașul Sankt Petersburg, unde s-a închinat la moaștele Binecredinciosului Cneaz Alexandru Nevskii. Tot aici Ierarhul a vizitat și cimitirul mănăstirii, ocrotit de Sfîntul Ierarh Nicolae, depunînd flori și rostind rugăciuni de pomenire la locul de veșnică odihnă al vrednicului de pomenire Ierarh al Bisericii Ordodoxe Ruse — Mitropolitul Nicodim (Rotov), precum și la mormintele altor Ierarhi și personalități de seamă ale Bisericii Ortodoxe care odihnesc aici. Spre seara zilei de 12 noiembrie, Vlădica și membrii delegației au vizitat Catedrala în cinstea Icoanei Maicii Domnului din Cazani, apoi au mers la biserica și cimitirul în cinstea Icoanei Maicii Domnului din Smolensk și s-au închinat la moaștele Fericitei Xenia de Petersburg.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.