Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Elisei și Elena la Catedrala ”Adormirii Maicii Domnului„din orașul Drochia

 

În după amiaza zilei de 14 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împreună cu Prea Sfinițitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvîrșit Taina Sfintei Cununii în biserica „Adormirii Maicii Domnului” din orașul Drochia asupra tinerilor Elisei și Elena, fiul și nora protoiereului Pavel Vuluță, parohul acestui sfînt locaș.

La rugămintea tinerilor însurăței Elisei și Elena, precum și a părintelui Pavel Vuluță, a fost săvîrșit un parastas pentru mama mirelui, Preoteasa Anghelina, dupa care tinerii au depus flori la mormîntul mamei.

La încheiere, Arhiereii au felicitat tinerii, urîndu-le căsnicie fericită, dragoste, ajutor și binecuvîntare de la Dumnezeu în viața de familie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.