Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Parastas pentru vrednicul de pomenire Episcop Dorimedont, primul Ierarh al Eparhiei de Edineț și Briceni

 

În ziua prăznuirii Sfinților Mucenici Trofim, Savatie și Dorimedont, la 2 octombrie 2013, după adunarea cu clericii blagociniilor de Edineț și Briceni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Reședința Episcopală, în prezența slujitorilor care au fost la întrunire, slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire Episcop Dorimedont, în ziua în care acesta își cinstea Sfîntul Ocrotitor. După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim a îndemnat preoții să guste din masa de pomenire, rugînd pe Bunul Dumnezeu să rînduiască sufletul adormitului robului Său, Episcopul Dorimedont, în ceata sfinților Săi în ceruri.

Veșnică lui pomenire din neam în neam!

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.