Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a cununat pe tinerii Dumitru și Cristina Bîrlădeanu

 

Duminică, 22 septembrie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a cununat la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Mihăileni, raionul Briceni, cuplul Dumitru și Cristina Bîrlădeanu, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi. Dumitru este fiul ctitorului acestui sfînt locaș, domnul Gheorghe Bîrlădeanu, care a înălțat aceată biserică din temelii timp de două luni și a împodobit-o cu toate cele necesare săvîrșirii sfintelor slujbe.

La final, Ierarhul a urat mirilor căsnicie fericită, curată și binecuvîntată de Dumnezeu, împlinită prin naștere de prunci buni, crescuți în credința ortodoxă. Prea Sfințitul Nicodim a oferit în dar tinerilor însurăței o Sfîntă Scriptură, îndemnîndu-i părintește să o citească cu multă rîvnă și dragoste și să-și călăuzească viața după sfintele ei porunci.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.