Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Privegherii la Catedrala Mitropolitană din orașul Vinița, Ucraina

 

În seara zilei de 13 septembrie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni a participat la slujba Privegherii la Catedrala Mitropolitană ”Schimbarea la Față a Mîntuitorului„ din orașul Vinița, Ucraina, alături de Înalt Prea Sfințitul Simeon,  Mitropolit de Vinița și Bar, și un sobor de arhierei, preoți și diaconi. Tot în această seară, aici au fost aduse părticele din Moaștele Sf. M. Mc. Alexandru, primul episcop de Vinița, Eparhia fiind înființată în anul 1933.

În 1937 el a fost transferat la Haricov, după care 3 ani mai tîrziu s-a stins din viață în spitalul unui penitenciar. În anul 2000, Biserica Ortodoxă Rusă îl canonizează ca Sf. M. Mc. Alexandru, moaștele lui fiind păstrate la o biserică din orașul Haricov. Cu prilejul acestui însemnat eveniment, dedicat aniversării a 80 de ani de la întemeierea Eparhiei de Vinița, Înalt Prea Sfințitul Onufrie, Arhiepiscop de Haricov și Bogoduhov a binecuvîntat ca să se doneze Catedralei din orașul Vinița o părticică din Moaștele acestui Sfînt.

Biroul de presă a Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.