Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Preafericitul Patriarh Chiril s-a întâlnit cu liderul Partidului Liberal-Democrat din Moldova Vlad Filat

Preafericitul Patriarh Chiril s-a întâlnit cu liderul Partidului Liberal-Democrat din Moldova Vlad Filat

La 7 septembrie 2013 Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, care se află în vizită de Prim sfinţit ierarh la Biserica Ortodoxă din Moldova, s-a întâlnit la reşedinţa de Stat din Chişinău cu liderul Partidului Liberal-Democrat din Moldova Vlad Filat.

Preafericitul Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a menţionat că aniversarea a 200 de ani de la fondarea Eparhiei Chişinăului oferă posibilitate a medita la trecut, prezent şi viitor, a discuta şi cu feţe bisericeşti, şi cu oameni politici. 

Din partea sa V. Filat şi-a exprimat recunoştinţa Sanctităţii Sale pentru vizită. „Sunteţi întotdeauna aşteptat şi iubit”, l-a încredinţat pe Patriarh liderul Partidului Liberal-Democrat din Moldova.

Serviciul de comunicare al DREB/Patriarchia.ru

Comments are closed.