Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La Mănăstirea Zăbriceni continuă cursurile Școlii de vară pentru tinerii din cadrul proiectului social „Abilitarea tinerilor în participarea şi promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”

 

La Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni continuă cursurile Școlii de vară pentru tinerii din cadrul proiectului social „Abilitarea tinerilor în participarea şi promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”.

În seara zilei de vineri, 19 iulie 2013, un grup de 50 de copii din parohiile Edineț, Dondușeni, Scăieni, Rotunda și Văratec s-au adunat la Mănăstirea Zăbriceni, unde au fost întîmpinați de Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, și de Prea Cuviosul părinte stareț, arhimandritul Damian (Burlacu). Ierarhul a urat bun venit tinerilor voluntari la cursurile Școlii de vară, care vor începe în zilele următoare, a discutat cu ei despre activitățile ce le desfășoară în cadrul proiectului și i-a îndemnat să deprindă cît mai multe lucruri folositoare în timpul pe care-l vor petrece la mănăstire — să învețe rugăciuni, să se împărtășească cu Sfintele Taine și să obțină noi cunoștințe din domeniul voluntariatului creștin.

Copiii au mulțumit Prea Sfințitului Nicodim, pentru cuvintele calde și sfaturile oferite, și părintelui stareț, arhimandritului Damian, pentru ospitalitate, bunăvoință și dragoste.

Toți voluntarii au primit din partea Ierarhului în semn de binecuvîntare iconițe și calendare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.