Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Joi, 27 iune 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncului David, fiul diaconului Filip și al Tamarei Namolovan. Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări părinților și nașilor Roman și Nina cu ocazia fericitului eveniment al încreștinării fiului lor David, care a fost renăscut din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfîntul Ocrotitor al acestui prunc — marele Prooroc și Împărat David, prin mijlocirile sale să dăruiască pruncului bărbăție, curaj, înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.