Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A avut loc ședința extraordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

 

În dimineața zilei, Arhiereii Bisericii Ortodoxe din Moldova s-au întrunit într-o ședință extraordinară a Sinodului, prezidată de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, pentru a discuta una dintre cele mai stringente probleme care preocupă opinia publică autohtonă la moment – Legea anti-discriminare și efectele ei.

În această ordine de idei, s-a dat o atenție sporită tentativei de organizare a unei parade gay în capitală la data de 19 mai a.c., și acțiunile pe care trebuie să le întrerprindă Mitropolia Moldovei pentru stoparea acestui eveniment vicios.

Astfel, Sinodul a hotărât în unanimitate desfășurarea unei acțiuni pașnice de protest în dimineața zilei de Duminică în Scuarul Catedralei Mitropolitane, cu participarea clerului și a credincioșilor din cuprinsul întregii țări, pentru manifestarea nemulțumirii referitor la inițiativa comunității LGBT Moldova de a organiza evenimente publice cu participarea minorităților sexuale, precum și citirea unei adresări către Președintele Republicii Moldova, Președintele Interimar al Parlamentului și Prim-Ministrul Interimar, cu cerința de modificare a Legii anti-discriminare.

După întrunire, Vlădica Vladimir a discutat cu credincioșii adunați în curtea Palatului Mitropolitan, asigurându-i că Direcția Mitropolitană va lupta hotărât și în continuare pentru apărarea drepturilor majorității creștin-ortodoxe și pentru a nu permite profanarea valorilor moral-spirituale multiseculare, reprezentative pentru noi ca neam și parte componentă a Creștinătății Drept-Măritoare.

www.mitropolia.md

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.