Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Pelerinaj la locurile sfinte din Grecia

 

În perioada 23-24 aprilie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat într-un scurt pelerinaj la cîteva sfinte locașuri din Grecia. Astfel, la 23 aprilie Ierarhul a vizitat biserica „Sf. Mare Mucenic Dimitrie” din Tesalonic, una din cele mai renumite catedrale elene, unde se păstrează și cinstitele moaște ale acestui mare sfînt, care izvorăsc mir. La 24 aprilie, Prea Sfințitul Nicodim a vizitat biserica „Sf. Dumitru” din Atena, unde slujește concetățeanul nostru, protoiereul Serghei Toia, prcum și biserica „Sf. Fără de Arginți”, la care slujește protoiereul Nicolae Tașco, de asemenea originar din Republica Moldova. În semn de înaltă prețuire și apreciere pentru toată activitatea pastorală și misionară desfășurată aici, preoții Nicolae Tașco și Serghei Toia, au fost decorați de către Prea Sfințitul Nicodim cu medalia eparhială „Sf. Vasile cel Mare”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.