Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A avut loc Adunarea generală ordinară a preoților din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni

 

Luni, 22 aprilie 2013, la Reședința Episcopală din orașul Edineț, sub președenția Prea Sfințitului Episcop Nicodim, a avut loc Adunarea generală ordinară a preoților din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni. În debutul întrunirii, la invitația Ierarhului, slujitorii au cîntat „Veșnica pomenire” și s-au rugat pentru odihna cu drepții a sufletului nou-adormitului rob al lui Dumnezeu Vasile și a roabei lui Dumnezeu Vera, părinții Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova. Apoi în sala de ședințe a fost invitat Șeful Adjunct al Direcției Situații Excepționale Edineț, locotenent colonelul serviciului de salvare, domnul Vitalie Șchiopu, care a vorbit preoților despre principalele norme de securitate antiincendiară ce trebuiesc respectate în perioada sărbătorilor pascale. În continuarea ședinței, Prea Sfințitul Nicodim a vorbit despre pregătirea sfintelor locașuri pentru Sfintele Paști, despre slujbele ce urmează a fi săvîrșite și despre organizarea colectelor de daruri pascale pentru spitale, case de bătrîni, orfelinate și penitenciare.Ierarhul a atras atenția asupra necesității coordonării acestor activități în blagocinii, astfel încît darurile să fie repartizate uniform către toate instituțiile sociale din circumscripție.

La final, slujitorii au primit și cîte un cadou special din partea Ierarhului, apoi au fost invitați să ia parte la o agapă de post.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.