Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Pelerinaj la Mănăstirea Paraklitu (Sf. Duh) din Oropos

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat la 26 martie, 2013, în pelerinaj la Mănăstirea Paraklitu (Sf. Duh) din orașul Oropos – un puternic centru spiritual al Greciei cu o autentică viață monahală cu rînduieli de slujbe ținute după tipicul athonit. Ierarhul, însoțit de părintele secretar eparhial, Protoiereul Adrian Cotelea, de Protoiereul Zosim Toia, blagocin al municipiului Chișinău, și de preotul Adrian Toia, paroh al bisericii „Sf. Nicolae” din or. Durlești, municipiul Chișinău, a discutat pe teme duhovnicești cu părintele stareț al sfîntului așezămînt – Egumenul Timotei Sakkas. La despărțire, în semn de aleasă apreciere și în perspectiva unei bune colaborări duhovnicești spre binele Bisericii ortodoxe, Prea Sfințitul Nicodim a oferit în dar părintelui stareț un rînd de veșminte preoțești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni
Comments are closed.