Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizita Prea Sfinţitului Nicodim în Grecia

 

Cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, a Înalt Preasfințitului Mitropolit Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, întreprinde o vizită de lucru în Grecia.

Însoțit de părintele secretar eparhial, Protoiereul Adrian Cotelea, de Protoiereul Zosim Toia, blagocin al municipiului Chișinău, și de preotul Adrian Toia, paroh al bisericii „Sf. Nicolae” din or. Durlești, municipiul Chișinău, Ierarhul a vizitat Catedrala „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Atena, unde au fost întîmpinați de Protoiereul Serghei Toia, cleric al Catedralei. Aici Prea Sfinția Sa a purtat discuții duhovnicești cu slujitorii Catedralei și s-a închinat la mai multe relicve sfinte, care se păstrează în sfîntul locaș.

De asemenea, Prea Sfinția Sa a vizitat și paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din Atena, care aparține de Catedrala „Sf. M. Mc. Dimitrie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


 

Poze de la paraclisul „Adormirea Maicii Domnului”:

 

 

 


Comments are closed.