Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească în Duminica Vameșului și a Fariseului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica Vameșului și a Fariseului Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind  înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei și de mulțimea credincioșilor. Cu binecuvîntarea Ierarhului, după citirea Sfintei Evanghelii, protoiereul Emil Bulgac a rostit o predică.

În cuvîntul său de învățătură, Prea Sfințitul Nicodim a explicat pericopa evanghelică a zilei, de la Luca XVIII, 10-14, despre rugăciunea vameșului și a fariseului, subliniind valoarea adevăratei pocăințe și a smereniei. „Fariseul din Sfînta Evanghelie de astăzi nu era nici răpitor, nici nedrept, nici adulter. Fariseul postea, chiar mai mult decît cerea Legea lui Moise, dădea zeciuială după Lege, ba chiar și depăşind prescripţia Legii. Cu toate acestea, fariseul suferea de un grav păcat, care îi întuneca mintea și îl făcea să se vadă doar pe sine în rugăciune — păcatul slavei deșarte și al mîndriei, un păcat care îi asaltează cel mai des pe cei virtuoși.  Prin urmare, să tindem și noi a săvîrși faptele dreptății fariseului, dar să fim cu mare luare aminte la smerenia și pocăința vameșului, căci toată nevoința noastră devine fără folos și ne îndepărtează de Dumnezeu dacă este săvîrșită sub impulsul slavei deșarte și al trufiei!” – a mai subliniat Ierarhul.

Biroul depresă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.