Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Colindători la Reședința Episcopală

 

Din cele mai vechi timpuri, poporul nostru, împodobit cu o vieţuire virtuoasă şi sfîntă, și-a exprimat dragostea și recunoștința pentru mîntuirea adusă de Domnul Hristos prin venirea Sa în lume în cîntări și colinde. Colindele sunt cîntece de bun-venit adresate lui Hristos, cîntece de leagăn adresate Pruncului Iisus, fiind de o rară bunătate izvorîtă din împlinirea poruncii iubirii faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni. Colindele duc, asemenea îngerilor şi păstorilor, vestea Evangheliei din casă-n casă.

În spiritul acestei frumoase tradiții strămoșești, în ajunul sărbătorii Nașterii Domnului, în după-amiaza zilei de duminică, 6 ianuarie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a fost colindat la Reședința Episcopală de membrii corului bisericesc al parohiei „Sfinții Arhangheli” din comuna Gordinești, Edineț, în frunte cu părintele paroh, protoiereul Constantin Tudoreanu.

Ierarhul a mulțumit colindătorilor pentru vestea cea bună adusă și le-a oferit cadouri.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.