Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț în Duminica a XXX-a după Cincizecime

 

În Duminica a XXX-a după Cincizecime, a Sfinților Strămoși după trup ai Mîntuitorului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența mulțimii credincioșilor, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. După citirea pericopei evanghelice de la Luca XIV, 16-24, despre pilda celor poftiți la cină, cu binecuvîntarea Ierarhului, un cuvînt de zidire duhovnicească a adresat credincioșilor protoiereul Sveatoslav Ungurean, blagocin al raionului Rîșcani. Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba unui Te Deum de mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile primite în anul 2012, care se încheie.

La finalul slujbei, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care, explicînd Evanghelia zilei, a subliniat că refuzul de a primi chemarea la mîntuire şi de a veni la „cina" Împărăţiei cerurilor stîrneşte mînia lui Dumnezeu, iar cei vinovaţi de acest refuz vor fi lipsiţi de această binecuvîntare pentru veșnicie. În acest sens, Ierarhul a îndemnat credincioșii să profite de puținele zile ale postului care au rămas, să-și curețe sufletele prin mărturisire și împărtășire cu Sfintele Taine, pentru a se bucura din plin de luminoasa sărbătoare a Nașterii Domnului, care se apropie.

Toți credincioșii prezenți la slujbă au primit în dar, din partea Ierarhului, cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și BriceniComments are closed.