Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Mesajul de condoleanțe al prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești,în legătură cu mutarea la Domnul a fratelui său — Prea Cucernicul protoiereu Teodor Mihăiescu

Prea Sfințite Stăpîne Marchel!

Cu profundă durere creștinească am aflat de vestea mutării premature din această viață a fratelui Prea Sfinției Voastre — vrednicul slujitor al altarului, protoiereul Teodor Mihăiescu.

Mutarea sa prematură la cele veșnice este un moment de profundă tristețe pentru familia, enoriașii pe care i-a păstorit cu multă dăruire și pentru toți cei ce l-au cunoscut și prețuit. Sfinția Sa a fost un adevărat model de păstor al turmei lui Hristos, plin de rîvnă, har, iubire de Dumnezeu și de aproapele și înzestrat cu multă înțelepciune.

Asigurîndu-Vă de întreaga noastră compasiune, în aceste momente de vremelnică despărțire ne rugăm Mult Milostivului Dumnezeu să odihnească sufletul vrednicului protoiereu Teodor Mihăiescu întru Împărăția Sa împreună cu drepții!

Veșnică lui pomenire din neam în neam!

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.