Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a XXVI-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii credincioşilor. Înţelesul duhovnicesc şi practic al pericopei evanghelice a zilei, de la Luca, XII, 16-21, despre pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina, a fost explicat credincioşilor, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către clericul Catedralei, protoiereul Emil Bulgac.

La finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim a felicitat credincioşii care s-au învrednicit de împărtăşirea cu Sfîntul Trup şi Sînge al Mîntuitorului şi a subliniat că darurile duhovniceşti ale postului le putem spori cu fapte de milostenie şi întrajutorare a semenilor noştri care se află în lipsuri şi greutăţi. În acest sens, după slujbă credincioşilor le-a fost repartizat un important lot de ajutoare umanitare, constînd din haine şi încălţămînte, care va fi distribuit ulterior de către enoriaşi familiilor cu o situaţie materială precară din oraş.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.