Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizita Prea Sfințitului Nicodim la Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului

 

În data de 5 octombrie 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni a avut o întâlnire neoficială cu Înaltpreasfințitul Andrei Andreicuţ, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolit al Clujului, Albei Crișanei și Maramureșului. La întâlnire au participat Prea Sfințitul Ciprian Câmpineanul, Vicar Patriarhal, Prea Sfinţitul Vasile Someşanul, Episcop Vicar, pr. Adrian Cotelea, secretarul Episcopiei de Edineţ şi Briceni şi Filip Namolovan, ipodiacon superior.

În timpul întâlnirii au fost discutate diverse probleme din viaţa si activitatea Bisericilor Ortodoxe din Republica Moldova şi România. În rezultatul schimbului de opinii, Înaltpreasfințitul Andrei şi Prea Sfințitul Nicodim şi-au exprimat dorinţa de a întări relaţiile dintre cele două eparhii.

După întrevedere, Înaltpreasfințitul Andrei Andreicuţ i-a încuviinţat Prea Sfințitul Nicodim să o boteze pe Maria, fiica lui Dan şi Dana Lupuleasa, prietenii PS Nicodim din Portland, Oregon, SUA. Taina Sfântului Botez urmează să aibă loc la 6 octombrie 2012 în catedrala "Sfântul Apostol Toma" din Cluj-Napoca.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni






Comments are closed.