Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunarea ordinară a preoților din cuprinsul Blagociniei Dondușeni

 

Sub președenția Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, în ziua de joi, 4 octombrie 2012, a avut loc Adunarea ordinară a preoților din cuprinsul Blagociniei Dondușeni. În discursul său, Ierarhul s-a referit mai mult la viața duhovnicească aleasă ce trebuie să caracterizeze pe fiecare slujitor al altarului, a îndemnat preoții să-și cerceteze mai des conștiința prin Taina Sfintei Spovedanii, familia preotului să fie un model de viață în Hristos și armonie pentru întreaga parohie în care slujește, iar biserica să fie împodobită după cuviință și curată, ca o adevărată Mireasă a lui Hristos. La final, au fost puse în discuție diversele probleme cu care se confruntă în prezent preoții în parohii.

Întrunirea s-a încheiat cu o agapă la care au participat toți slujitorii prezenți la ședință.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.