Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Biserica Sfîntul Dumitru din Tesalonic

 

Prea Sfințitul Nicodim a încheiat pelerinajul său la locurile sfinte din Grecia vizitînd Biserica Sfîntul Mare Mucenic Dumitru din Tesalonic. Este cea mai mare biserică închinată acestui sfînt și datează de pe vremea cînd orașul Tesalonic, al cărui patron spiritual este Sfîntul Dumitru, era cel de-al doilea oraș ca mărime din Imperiul Bizantin. Face parte din situl Monumentelor Paleocreștine și Bizantine din Tesalonic, se află pe lista monumentelor care fac parte din Patrimoniul mondial UNESCO, din 1988. Prima biserică datează din secolul al IV-lea și a fost construită pe locul unor băi romane. A cunoscut o primă organizare în secolul al VII-lea, iar apoi o alta în secolul al VIII-lea. După cucerirea otomană, survenită în anul 1430, a fost transformată în moschee. A redevenit biserică după recucerirea orașului de către greci, în timpul primului război balcanic, în 1912. În biserică se păstrează moaștele Sfîntului Mare Mucenic Dumitru, Izvorîtorul de Mir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.