Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Nașterii Cinstitului Prooroc și Botezător al Domnului Ioan la Catedrala Arhierească din orașul Edineț

 

Sîmbătă, 7 iulie 2012, Biserica Ortodoxă prăznuiește nașterea Sfîntului Slăvitului Prooroc, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului Ioan. Sfîntul Ioan Botezătorul s-a născut în familia preotului Zaharia, cînd acesta avea o vîrstă înaintată. Elisabeta, mama sa, era descendentă din seminția lui Aaron. Nașterea proorocului Ioan s-a petrecut cu șase lui înaintea nașterii Mîntuitorului Hristos. Nașterea sa a fost vestită de către arhanghelul Gavriil lui Zaharia, în timp ce acesta slujea la templu. Pentru că nu va da crezare celor vestite de îngerul Gavriil, Zaharia va rămîne mut pînă la punerea numelui fiului său. Sfîntul Ioan Botezătorul a avut misiunea de a pregăti poporul pentru primirea lui Mesia și de a-L descoperi pe Acesta și a-L face cunoscut lui Israel. Mesajul principal pe care el îl transmitea era: "Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția cerurilor!".

În ziua acestui praznic, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edienț și Briceni, s-a aflat în mijlocul credincioșilor de la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. Aici Prea Sfinția Sa a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de soborul slujitorilor sfîntului locaș. La încheierea slujbei, Ierarhul a adresat credincioșilor un cuvînt de învățătură despre viața și modelul de pocăință, smerenie și zel misionar oferit nouă de Sfîntul Prooroc și Înaintemergător al Domnului Ioan Botezătorul.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.