Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfintitul Nicodim a oficiat slujba înmormîntării nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Marina Andronic, mama Arhimandritului Isaachie, stareţul Mănăstirii Goloseevo

 

Sîmbătă, 23 iunie 2012, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Mitropolitul Vladimir, a oficiat în satul Ghiliceni, raionul Teleneşti, slujba înmormîntării nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Marina Andronic, mama Arhimandritului Isaachie, stareţul Mănăstirii Goloseevo, Kiev. La slujbă a participat un impresionant sobor de preoţi şi diaconi şi mulţime de credincioşi, rude, cunoscuţi, apropiaţi ai răposatei, care au cunoscut-o, au apreciat-o şi au iubit-o de-a lungul întregii sale vieţi pămînteşti.

La sfîrşitul slujbei Ierarhul a rostit în faţa celor prezenţi un necrolog în care a slubliniat deosebita dragoste pentru Dumnezeu şi Sfînta Sa Biserică a nou adormitei roabei lui Dumnezeu Marina, dragoste pe care a cultivat-o din plin şi copiilor săi, dintre care, distinsul arhimandrit Isaachie, a ajuns stareţ al unui important centru monastic din oraşul Kiev – mănăstirea Goloseevo. Încheind, Prea Sfinţia Sa a îndemnat „să ne rugăm în aceste clipe de vremelnică despărţire Mîntuitorului Hristos, Domnul Vieţii, să aşeze sufletul nou-adormitei roabei sale Marina, în loc luminat, de unde a fugit toată întristarea şi durerea, în fericirea Veşnicei Sale Împărăţii.”

Veşnică ei pomenire din neam în neam!

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.