Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A fost convocat Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova

 

Joi, 21 iunie, la Palatul Mitropolitan a fost convocat Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova. La întrunire au fost prezenţi toţi arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei.

Subiectul discuţiei a vizat aprobarea Legii cu privire la egalitate şi nemulţumirile slujitorilor şi credincioşilor.

Ierarhii au luat următoarele decizii:

„În urma numeroaselor cereri parvenite din partea clericilor şi mirenilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, care solicită implicarea Bisericii în soluţionarea problemelor stringente ce bulversează socieiatea autohtonă şi care prin caracterul lor pun în pericol liniştea, pacea şi integritatea morală a cetăţenilor Republicii Moldova, membrii Sinodului au luat decizii menite să soluţioneze problemele iscate şi să prevină dezvoltarea ulterioară a unor tendinţe şi procese distructive:

1. Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova condamnă păcatul homosexualităţii şi propaganda acestuia, în acelaşi timp, îi cheamă la pocăinţă pe cei care răspândesc acest păcat.

2. Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova a decis formarea Comisiei Sinodale pentru Problemele Sociale şi Morale. Din componenţa acestei Comisii vor face parte  slujitori şi mireni, reprezentanţi   ai tuturor Eparhiilor din componenţa Bisericii Ortodoxe din Moldova.”

și:

 „Ca urmare a raportului prezentat de PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, Președinte al Comisiei Sinodale pentru canonizarea sfinților, decidem aprobarea Regulamentului de funcționare a Comisiei.”

La finele Sinodului, Prot. Mitr. Vadim Cheibaş, a dat citire rezoluţiilor  arhiereilor şi a dialogat cu reprezentanţii mass-media prezenţi la eveniment.

mitropolia.md

 

 

 

 


Comments are closed.