Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Întîlnire oficială cu doamna Stefana Romanov

 

În seara zilei de 31 mai 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a fost invitat de doamna Stefana Romanov (care provine din dinastia împărăteasca  ROMANOV, ultima dinastie imperială a Rusiei, care a domnit din 1613 până în 1917) la o întîlnire oficială la reședința sa din Detroit în cadrul căreia s-a discutat despre viața duhovnicească și activitatea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova.

Fiind refugiată după revoluția bolșevică din 1917 în Basarabia, doamna Stefana și-a amintit cu multă nostalgie de bunătatea și ospitalitatea proverbială a poporului moldav.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

Comments are closed.