Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Din agenda Ierarhului

 

În data de 29 mai 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de secretarul eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, și Duhovnicul Blagociniei Edineț, protoiereul Alexei Tanaseiciuc, a vizitat Seminarul Teologic „Sfîntul Vladimir” din New York (al Bisericii Ortodoxe din America), una dintre cele mai mari zone urbane din lume — orașul New York, precum și una dintre cele mai importante atracții turistice din America de Nord – Cascada Niagara. La invitația Prea Sfințitului Nathaniel, Arhiepiscop de Detroit al Episcopiei Bisericii Ortodoxe Române din America, și a Prea Sfințitului Irineu, Episcop de Deaborn Heights, în data de 31 mai 2012, Prea Sfințitul Nicodim s-a aflat în viztă la Reședința eparhială a Bisericii Ortodoxe din America și parohia Vatra Românească.

* * * * *

Seminarul Teologic „Sfîntul Vladimir” din New York a fost înființat în anul 1938 sub jurisdicţie rusească (actuala Orthodox Church in America). Iniţial a fost găzduit de parohiile ortodoxe din New York, apoi de un seminar protestant. În cele câteva camere de aici locuiau şi profesorii şi studenţii, şi tot aici îşi desfăşurau activitatea didactică. Abia în anul 1962 institutul s-a mutat în propriul campus din Crestwood, New York, unde se află şi în prezent. Tot în acest campus se află și Capela Seminarului cu hramul "Sfinţii Trei Ierarhi". Primii profesori au fost părintele Georges Florovsky şi părintele Alexander Schmemann. Seminarul a desfășurat și desfășoară și în prezent o amplă activitate didactică și editorială.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

Orașul New York:

 

 

 

 

 

 

 

Cascada Niagara:

 

 

 

 

 

 

 

Reședința eparhială a Bisericii Ortodoxe din America:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vatra Românească:

 

 

Comments are closed.