Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sinaxa stareților și starețelor de mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni

 

Joi, 19 aprilie 2012, la mănăstirea ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni a avut loc sinaxa stareților și starețelor de mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni. Ședința a fost convocată cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, și a fost prezidată de arhimandritul Damian (Burlacu), stareț al mănăstirii Zăbriceni și Președinte al Departamentului Eparhial Mănăstiri și Viață monahală. La întrunire au participat conducătorii celor patru mănăstiri din cadrul Eparhiei (Rudi, Călărășeuca, Zăbriceni și Briceni).

Pe ordinea de zi au fost incluse următoarele subiecte:

1.  Viaţa duhovnicească în mănăstiri.

2.              Mersul bun al vieţii duhovniceşti

          Programul zilnic de slujbe.

          Organizarea monahilor.

          Neamestecarea cu lumea.

          Primirea si cazarea mirenilor.

3.              Statutul Mănăstirii şi Regulamentul de organizare a vieţii monahale.

4.              Primirea şi excluderea din mănăstire (actele de intrare).

5.              Participarea tuturor stareţilor la slujbele de hram ale mănăstirilor.

6.              Propuneri.

                În urma discuțiilor s-a hotărît ca fiecare mănăstire să lucreze asupra Statutului și Regulamentului de organizare a vieții călugărești, să fie perfectate dosarele mambrilor obștii, să fie introduse registre de evidenţă a pelerinilor cazaţi în mănăstire. Sinaxa a mai stabilit participarea reciprocă a conducătorilor de mănăstiri la hramurile sfintelor așezăminte și a înaintat spre aprobarea și binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, un program fix de slujbe arhierești la mănăstiri, cu prilejul hramurilor, după cum urmează:

—      Mănăstirea Zăbriceni: 09 ianuarie, 04 august

—      Mănăstirea Briceni: a 3-a zi de Înviere, 13 septembrie

—      Mănăstirea Călărăşeuca: 6 decembrie, 20 august

—      Mănăstirea Rudi: Ziua Duhului Sfînt, 14 octombrie.

Comments are closed.